İngilizce Nasıl Öğrenilir ? Güncel Taktikler

gunesss

New member
İngilizce Nasıl Öğrenilir ? Güncel Taktikler

Günümüzde en çok konuşulan dil İngilizcedir. Bu yüzden dünya üzerinde yapılan birçok eylem İngilizce olarak yapılmaktadır. Ticaretten eğitime kadar birçok alanda İngilizcenin bu kadar yaygın olması ikinci bir dil olarak öğrenilmesinin ne kadar gerekli olduğunu göstermektedir. Bizde siz değerli İngilizce öğrenmek isteyen hevesli öğrenciler için detaylı bir şekilde İngilizce Nasıl Öğrenilir başlığı altında bir kaynak oluşturduk. Oluşturduğumuz bu kaynak sayesinde herhangi bir şekilde kurs vs desteği almasanız bile İngilizce öğrenebilirsiniz.

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizceyi 4 temel beceri üzerinde alırsak (yazma, konuşma, okuma ve dinleme) birbirlerinden farklı şekilde çalışma göstermeliyiz. Bu yüzden ilk olarak en önemlisi olan gramer konusunu ele alarak başlıyalım.

Gramer, Türkçeye çevirdiğimiz zaman dil bilgisi anlamına gelmektedir. Yani bir dili daha detaylı ve doğru kullanabilmemiz için bilmemiz gereken en önemli şeydir. Bu yüzden ilk olarak gramer konularını ve yanı sıra günlük hayatta sık sık kullandığımız fiiler, sıfatlar ve isimleri öğrenerek başlamalıyız. İngilizcede bulunan tüm gramerleri bir liste şekline getirip haftalık ya da günlük şekilde ilerleyerek çalışabilirsiniz. Fakat gramer çalışmasını yaparken yazı yazma, konuşma, okuma ve dinleme gibi becerlerinizi geliştirecek çalışmaları yapmaya özen göstermelisiniz.

Örnek bir haftalık çalışma yapmak gerekirse:
Simple Past Tense konusunu bir video ya da yazılı kaynak aracılığıyla çalışalım. Daha sonra sizler için paylaşacağım kaynak sitelerden o konuya ait etkinlikleri yapalım ve eksiklerimizi görelim. Çıkan sonuçlara göre eksiklerimizi tamamlayalım ve Simple Past Tense ile oluşturulmuş yazılar yazmaya çalışalım. Gün geçtikçe öğrendiğimiz gramer konuları artacak bu yüzden öğrendiğimiz herşeyi kullanmaya gayret gösterelim. Öğrendiğimiz konulardaki dinleme etkinliklerini yapalım.

Yukarıda basitçe bir konuyu nasıl çalışabileceğimizi anlattım Gün geçtikçe dil bilgisi konusunda birikiminiz artacak. Bu yüzden öğrendiğiniz tüm konuların etkinliklerini zamanında yaparak ve gelecekte yapacağınız yazı yazma, konuşma, okuma ve dinleme gibi etkinliklerde hepsini yapmaya özen göstermenizi öneririm.

Kelimeleri haftalık olarak 50-100 arası tablo şeklinde öğrenmeniz size çok fayda sağlayacaktır. Oluşturacağınız bu tabloda hiçbir şekilde Türkçelerini kullanmayın. Öğrenmeniz gereken kelimenin eş anlamlısı, zıt anlamlısını ve bu kelimeyle ilgili cümleyi kesinlikle geçirmenizi öneririm. Çünkü yapacağınız bu çalışma temel olarak sürekli cümle kurmanızı sağlayacak ve aklınıza gelmediği zaman eş anlamısını hatırlama şansınız olacaktır.

Film, Dizi ve Video İzleme
İlk başladığınız zaman hiçbir şey anlamayacaksınız fakat telaffuz konusunda size çok faydası olacaktır. Seviyenize uygun video içerikleri izlemenizi öneririm. Başlangıç için alt yazıyla başlayabilirsiniz fakat altyazı olmadan izlediğiniz zaman daha çok katkı sağlayacaktır. Hatta İzlediğiniz video içeriklerinde geçen bilmediğiniz kelimeleri bir kağıda yazın ve o kelimeleri öğrenmeye çalışın.

Sözlük Kullanımı
İngilizce öğrenmede sözlük kullanımı büyük etki sağlamaktadır. Bu yüzden sizler için İngilizce - Türkçe çeviri yapan sözlükler yerine İngilizce - İngilizce çeviri yapan sözlükler öneririm. Bilmediğiniz kelimeyi cümlelerle ve daha basit şekilde anlattıkları için anlayabilirsiniz.

Kitap Okuma
Size en büyük katkı sağlayacak olay kitap okumadır. Seviyenize uygun, bildiğiniz gramer yapılarına sahip kitapları kesinlikle okuyun ve anlamaya çalışın. Hatta okuduğunuz kitabın özetini çıkartırsanız bir yandan okuduğunuzu anlayıp anlamadığınızı ölçebilir ve yazma becerinizi geliştirebilirsiniz. Eğer kitap okumak istemiyorsanız İngilizce haber sitelerini takip edebilirsiniz. Google Play Store ve Appstore'da dil öğrenenler için bu konuda çok güzel haber uygulamaları mevcut.

Yardımcı Siteler ve Uygulamalar
İngilizce öğrenirken size yardımcı olabilecek siteler ve mobil uygulamalara aşağıdan erişebilirsiniz.
1) http://learnenglish.britishcouncil.org/
2) http://www.dailygrammar.com/
3) https://www.tolearnenglish.com/
4) https://www.perfect-english-grammar.com/
5) http://www.autoenglish.org/
6) https://tureng.com/tr/ingilizce-esanlam
7) https://www.ldoceonline.com/
8) https://dictionary.cambridge.org/tr/sözlük/learner-english/
9) https://www.newsinlevels.com/
10) https://learningenglish.voanews.com/
11) http://www.bbc.co.uk/learningenglish
 
Üst