İngilizce Telaffuz (Pronunciation) Nasıl Geliştirilir?

admin

Administrator
Yönetici
İngilizce Telaffuz (Pronunciation) Nasıl Geliştirilir?


Türkçe, yazıldığı gibi okunan bir dildir. Buna karşın İngilizce, yazılışı ve okunuşu farklı olan bir dildir. Bu yüzden de özellikle Türkler için öğrenilmesi zor bir dildir. Karşılaştırmak gerekirse, anadili Fransızca olan birisi, anadili Türkçe olan birisine göre İngilizce’deki telaffuz farkını daha kolay anlayabilecektir.

İngilizce telaffuzdaki durumu şöyle açıklamak mümkündür:

“Araba” demek olan “car” sözcüğü, “kar” olarak okunmaktadır. Buna karşın “deve” anlamına gelen “camel” ise “kemıl” şeklinde okunmaktadır. “-ka” ve “-ke” şeklinde okunma farkı olsa da, yazım aynıdır. Bu iki sözcük gibi daha birçok örnek bulunmaktadır.
Peki telaffuz nasıl geliştirilir, incelikleri ve ipuçları nelerdir?

1. Pratik Yapın

Her şeyden önce pratik yapmak en önemli adım olacaktır. Sosyal medyadan rahatlıkla iletişim kurabileceğiniz yabancılar bulabilir ve sesli ya da görüntülü şekilde sohbet edebilirsiniz. Bir kelimeyi birebir doğru telaffuz etmeseniz bile, karşı taraf sizi anladığı sürece sorun olmayacaktır. Şayet dediğiniz sözcük anlaşılmıyorsa, bu hatayı anında anlayabilirsiniz.

2. Film ve Dizi İzleyin

Zevkle izleyebileceğiniz film ve dizileri altyazılı olarak izleyebilirsiniz. İngiliz veya Hollywood yapımı eserlerden birini tercih edin. Zira iki ülke arasında aksan farkı olduğu için birinden birini seçmeniz iyi olacaktır. Ayrıca şunu da belirtelim: İngiliz aksanı, daha rahat anlaşılabilir ve öğrenilebilir. Buna karşın ABD menşeli film ve dizilerin anlaşılması biraz daha güç olacaktır.

3. Şarkı Sözlerini Takip Ederek Şarkı Dinleyin

İnternetten kolaylıkla şarkı sözlerini bulabilirsiniz. Bu sözler ekranınızdayken şarkıyı açabilir ve şarkıyı okuyarak takip edebilirsiniz. Hatta bir önceki maddede yer alan film ve dizilere ait senaryo bulabilirseniz, aynısını onlar için de yapabilirsiniz.

Bu üç öneriyi dikkate almanızı öneririz. Bunların dışında çeşitli uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. Ayrıca internette kendinizi kameraya almanız veya yazılı materyallerden faydalanmanız gibi öneriler bulabilirsiniz. Bu son ikiliyi önermiyoruz. Eğer bir telaffuzu yanlış olarak kabullenirseniz, bu okunuşu ileride değiştirmek için çok çaba sarf etmeniz gerekebilir.

Telaffuzu doğru şekilde yapmak, daha iyi ve sağlıklı bir iletişim için önemlidir. Ayrıca sınavlarda karşılaşabileceğiniz “pratik” ve “listening” (dinleme) aşamalarını kolayca aşmanız için de son derece yararlıdır.
 
Üst